7. Tahked määrded

Tahked määrded on pulbrilised või kilelised katted, mida kantakse hõõrduvate pindade vahele.

Kasutatakse juhul kui määrdeõlid ja plastsed määrded ei kindlusta mehhanismide normaalset tööd eriti raskete töötingimuste tõttu, näit. väga madalad  ( -70 oC kuni -200 oC) või kõrged temperatuurid (300 oC - 1000 oC), suurtel töökoormustel kuni 400 MPa, kõrges vaakumis, kõrgel radiatsiooni tasemel, tolmuses atmosfääris st tingimustes, kus määrdeaine hõõrdesõlmest välja voolab.

Tahked määrded jagatakse järgmistesse klassidesse:

1) struktuurmäärded - mitteorgaanilised ained, mille kristallvõre on kihilise struktuuriga või madala nihkepinge takistusega - grafiit, MoS2, W, BN, CuCl2, AgI, talk, pagu, betoniitsavid, hektoriitsavid

 

2) kaitsvad  määrded, millised moodustuvad tööpindadele järkjärguliselt

- pehmed metallid (In, Pb, Sn, Ca, Zn, Ag, Ba jt.)

- polümeerid (polütetraetüleen, nailon, polüetüleen)

- tahked orgaanilised ühendid: seebid- kasutatakse iseseisvalt või moodustades metalli pinnal rasvhapetega toimides vahad, pigmendid

 

3)      kaitsvad pindkiled, mis moodustavad hõõrdepindadel nende keemilise töötluse tõttu  - sulfiidsed, kloriidsed, fosfaatkatted, oksiidid jt.

Tahkete kaitsemäärete ülesandeks on metallide kaitsmine korrosiooni eest. Nad peavad olema vees lahustumatud, väga vastupidavad hapniku toimele ning küllalt paksud, et detailidelt mitte maha valguda.

YH      - tehniline vaseliin. Parafiiniga paksendatud määre. Madala tilktemperatuuriga.

ПBK    - petrolaatumiga (parafiini ja tseresiini segu) paksendatud määre. Ette nähtud põllutööriistade ja masinate konserveerimiseks lahtistel hoiuplatsidel. Määr­de pealekandmiseks tuleb teda kuumutada 80°C...100°C. Eemal­damiseks tuleb pesta petrooli või diislikütusega. Määre on täiesti ilmastikukindel ning püsib vähemalt aasta.

AMC  - määre on saadud silindriõli (vapoori) paksendamisel alumiiniumseebiga. Ette nähtud veega, eriti mereveega kokku­puutuvate metallosade kaitseks.

HГ-216 - (maspliin) on kilekaitsemääre, mis koosneb kergesti aurus­tuvast lahustist ja tahkest määrdest. Määre kantakse masi­naile või detailidele pihustiga. Lahusti aurub ning jätab järgi poolpehme 100 μm...500 μm paksuse kile, mis SRÜ keskvöötmes peab ilmastikule vastu kuni 5 aastat.

Peale nimetatud määrete võib konserveerimiseks kasutada edukalt ka  plastseid määrdeid.